PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10022007}

Prehistoryczna apokalipsa

Ancient Apocalypse
6,9 1 272
oceny
6,9 10 1 1272

Prehistoryczna apokalipsa
powrót do forum serialu Prehistoryczna apokalipsa

W okolicach 1999-2000 r. natrafiłem na serial z G. Hancockiem. Emitowały go na zmianę Discovery Channel i Discovery Civilisation, a polski tytuł brzmiał chyba "Tajemnice Historii", choć mogę się mylić. W każdym razie Graham Hancock przedstawiał swoje teorie znane z książki - którą też polecam - Ślady Palców Bogów. W różnych odcinkach (o ile faktycznie był to cykl odcinkowy, ale chyba tak) partnerowali mu Robert Bouval i John A. West. Było o Sfinksie, piramidach w Gizie, Tiwanaku i tajemnicach Titicaca, Nan Madol i in. Wszystkiemu towarzyszył świetny, mistyczny klimat podtrzymujący tajemnice z naprawdę dawnych lat oraz motyw przewodni z filmu Nagi Instynkt, który mnie przerażał nie mniej niż muzyczka że Stefy 11 czy Archiwum X.

Hancock uważa, że wiele budowli liczy nie parę tysięcy, a co najmniej ok. 11500 lat i/lub nawiązują do tej daty. Tematyka mnie porwała i od ponad 20 lat lubię oglądać i czytać tego typu historie. Wg mnie coś jest na rzeczy, a Hancock ze wszystkich osób spoza oficjalnego nurtu historyków (choć sam jest dziennikarzem śledczym) zdaje się być najbliżej prawdy.

Wg niego ok. 11500 lat temu doszło do nagłego załamania klimatu. W nowym serialu z 2022 dochodzi do wniosku, że koniec ostatniej epoki lodowej, kres megafauny oraz ówczesnej zaawansowanej cywilizacji (niekoniecznie jednej) nastąpił wskutek uderzenia komety. Starożytni w wielu rejonach świata mieli zachować pamięć o tym wydarzeniu w przekazach ustnych, a nawet w budowlach megalitycznych.

Narracja serialu z 2022 nie jest tak intrygująca jak ta z przełomu wieków, ale zawiera za to takie prehistoryczne ruiny, jak Gudung Padang czy Gobekli Tepe, które były dopiero odkrywane i badane (zresztą wciąż są) przez naukowców.

Polecam!

ocenił(a) serial na 8
Amras_Halyanwe

Żeby nie bylo: on już co najmniej od 1995 roku uważa, że 11500 lat temu stało się coś na tyle niszczycielskiego, że ucierpiała na tym nie tylko cywilizacja/e i rodzaj ludzki, ale i np. megafauna, a cały świat po tym wydarzeniu wyglądał zupełnie inaczej

Istnienie zaginionych cywilizacji może teraz dodatkowo argumentować odkryciem Gudung Padang i Gobekli Tepe, ale on dalej szuka "pramatki wszystkich cywilizacji", ale raczej unika nadania jej miana. Wg Platona była to Atlantyda.

ocenił(a) serial na 2
Amras_Halyanwe

Słowo klucz to "mistyczny". Mało w tym wszystkim faktów i prawdziwych badań, a dużo tajemniczości, fantastyki i domniemań z pogranicza teorii spiskowych. Rozumiem, że serial może się podobać, ale wprowadza on więcej zamieszania niż przedstawia faktów o historii cywilizacji.

ocenił(a) serial na 5
Amras_Halyanwe

Też kiedyś widziałam podobny program z wnioskiem takim, że gdzieś na Antarktydzie była zaawansowana cywilizacja (Atlantyda) i na skutek nagłego ocieplenia klimatu, precesji itp upadła i rozpłynęła się na statkach po świecie przekazując innym ludom swoje zdobycze naukowe. Stąd powszechne są piramidy, sfinks czy budowle gdzieś w Boliwii super dopasowane głazy bez zaprawy. Nienaukowe ale intrygujące. Dlatego obejrzałam teraz ten serial. W zasadzie to jest to samo tylko bez twierdzenia ze to Atlantyda. Nowością jest kometa czy tez asteroidy które mogły spowodować kataklizm, a nie ocieplenie klimatu. Sam temat jest ciekawy i zastanawiający ale uderza nienaukowe podejście i dopasowywanie na siłę niektórych rzeczy do teorii. Dla mnie najgłupsze było twierdzenie że jakaś cywilizacja wybudowała budowle odzwierciedlające stan nieba o np 1000 lat wcześniejszy żeby przekazać info że wtedy coś się zdarzyło. A kto niby miał to odkryć? Ci co wierzyli, ze jest bóg o głowie krokodyla czy ci co twierdzili, ze trzeba wyrywać serca na żywca żeby słońce wzeszło rano? Natomiast oczywiste jest, ze jeśli istniała cywilizacja dość zaawansowana lub nawet kilka przed interglacjałem to teraz wszystko jest 40-120 m pod wodą i paroma metrami mułu. Więc trudno udowodnić tą teorię. Moim zdaniem serial wspaniale pokazuje immanentne cechy człowieka: szukanie zależności, których nie ma, wysuwanie fałszywych wniosków, wiara, że budowanie wielkim wysiłkiem świątynie i składane ofiary przebłagają bogów, marnowanie potencjału ludzkiego i zasobów by pogadać z bogami. Najbardziej przekonuje mnie datowanie budowli wg orientacji astronomicznej np na Malcie. To moim zdaniem powinni uwzględniać naukowcy, a nie patrzeć na to jak na wariactwo. Problemem jest to, ze każdy kto będzie lansować tezę bez dowodów że były wcześniejsze zaawansowane cywilizacje, a budowle wcześniejsze, zostanie z przypiętą łatką oszołoma. Dlatego naukowcy nie kwapią się do uznania takich teorii. Moze jednak najnowsze zdobycze nauki pozwolą lepiej na penetrowanie i odkrywanie dna morskiego. I może w końcu znajdzie się jakiś sensowny dowód naukowy.

tomnbv

"Natomiast oczywiste jest, ze jeśli istniała cywilizacja dość zaawansowana lub nawet kilka przed interglacjałem to teraz wszystko jest 40-120 m pod wodą i paroma metrami mułu" - Andros Kupiszta - Wodny Świat. 20 zł rozszerzy Ci ten obraz. I za kilkanaście zł więcej Emanuel Velikowski - Zderzenie światów, uzupełni więcej.

ocenił(a) serial na 9
rafa_kowalski

Albo "Tajemnice podwodnych miast" samego Hancocka.

ocenił(a) serial na 8
Amras_Halyanwe

Świetny post, całkowiecie podzielam wrażenia. Również nie jestem orędownikiem wszystkiego co Hanckock mówi, ale uparcie twierdzić na obecnym poziomie wiedzy, że nic nie jest na rzeczy, ociera się już o bezczelne kłamstwo albo o mocne urojenie i wyparcie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones