PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=110541}

Glina

8,1 25 550
ocen
8,1 10 1 25550
7,7 6
ocen krytyków
Glina
powrót do forum serialu Glina

Raczej jej nie będzie, co niestety pozwala przypuszczać, że nadkomisarz Andrzej Gajewski zmarł i zło zatryumfowało (...co akurat jest prawdą, bo TVP żałowała sypnąć z sakwy na NAJLEPSZY serial jaki kiedykolwiek tam wyemitowano).

Dziś Pan Jerzy Radziwiłowicz jest nieco starszy, niż wtedy, gdy kręcono drugą serię. Trudno więc przypuszczać, aby w hipotetycznej trzeciej serii nadkomisarz Andrzej Gajewski wrócił do służby. Raczej go można sobie wyobrażać jako zmarłego lub ewentualnie policjanta na emeryturze (np. na wózku inwalidzkim, jak ojciec Banasia). Być może Pan reżyser Pasikowski stworzyłby serial, w którym mielibyśmy regularną teraźniejszą akcję (Banaś, Jóźwiak i ktoś jeszcze na rzeczy), a także równocześnie coś retrospektywnego na zasadzie wspomnień nadkomisarza Gajewskiego (np. gdy był jeszcze młodym i nieopierzonym gliną), ale to mogłoby nie chwycić.

W każdym razie dobrze byłoby zobaczyć, jak Tosiek idzie do piachu. Dobrze byłoby zobaczyć, jak Banaś zmienia się w Gajewskiego (...może nawet rozwodzi się z Julią po kilkuletnim ślubie), ale ciężko powiedzieć czy młody Stuhr dźwignąłby rolę przeznaczoną dla Pana Radziwiłowicza. Raczej nie. Serial Glina to Pan Radziwiłowicz. Bez niego to wszystko nie ma sensu. Niestety czas idzie do przodu...

...tak oto główna refleksja na dziś - bo oczekiwania nie zostaną raczej spełnione - brzmi: j....ć TVP. Kto na szczeblu decyzyjnym wspiął się na wyżyny inteligencji, aby zrezygnować z tego serialu?! Ok, oglądalność drugiej serii spadła, bo przeciętny telewidz to debil, ale ~1,6 miliona to i tak wynik, o którym TVP może pomarzyć emitując i pompując kasę w jakiś syf (tytułów nawet nie pamiętam!). Ta telewizja to dramat. Zero misji, zero przesłania. Tylko pomysł, jak rywalizować z komercyjnym dnem w stylu TVN, a chyba widz TVP nie liczy na komercję i dno, tylko na "rozrywkę" na wysokim poziomie. Liczy na głębokie emocje, refleksje i przemyślenia, a nie jak na miesiąc ze speluny zrobić drogą knajpę.

Nie wybaczę wam, że nie daliście kasy na trzeciego Glinę, nigdy TVP, wy szuje. Powiedzieliście ~1,6 miliona widzom, że macie ich w głębokim poważaniu. Nie uwierzyliście w ich intelekt. Nie doceniliście ich przywiązania do tytułu, który wyrobił sobie markę. Stał się enklawą dla inteligentnych i szukających głębokich doznań odbiorców. Niech was szlag TVP, jesteście Tośkiem, zero zasad, 100% abonamentu.

ocenił(a) serial na 10
Klemens1990

Żeby było jasne - ja nie twierdzę, że TVP pod innymi niż pisowskie rządami jest na wysokim poziomie - bo nie jest.
Już od wielu lat prezentuje twórczość głównie pszenno-buraczaną, sprzyjając najniższym gustom. W imię świętej oglądalności publiczna tv olała tzw. misję - czyli wychowywanie inteligentnego widza, skupiając się na konkurowaniu z prywatnymi nadawcami w zapychaniu ramówki fabularnymi i dokumentalnymi tasiemcami, lub cyklicznymi programami typu: "szoł".
To smutne, acz prawdziwe, że niestety większość ludzi interesuje się d..ą Maryni i do takiej rozrywki lgną - tym bardziej, kiedy brakuje innego wyboru.

Natomiast co do kwestii politycznej - akurat pod rządami pis zjazdy jakościowe są największe, a przy tym największe upartyjnienie. I o ile inne partie przynajmniej mniej lub bardziej udawały pluralizm, to tv pisowska, to już tylko prymitywna propagandowa młockarnia i przekaz ukierunkowany wyłącznie w jedną stronę.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 10
LukaszJarosz25

Nic mi o tym nie wiadomo.

ocenił(a) serial na 10
jan_niezbedny0

Nieważne to wszystko, bo nam chodzi o trzeci sezon Gliny. Czekamy na ogłoszenie wyników konkursu. Jak ktoś będzie miał info, to proszę tu wrzucić.

ocenił(a) serial na 10
LukaszJarosz25

I dupa . Serial Glina już więcej nie zostanie kontynuowany .Prawdopodobnie został odrzucony przez tvp ze względów obyczajowych... To dało się przewidzieć .Jakby jeszcze chciał kupić axn do realizacji 3 sezonu ale to jest chyba nierealne ...

ocenił(a) serial na 10
michalkuc1993

Nie rozumiem. Obyczajowych? Chodzi o fabułę, czy o niemożliwość realizacji ze względu na problemy aktorów/ekipy?

ocenił(a) serial na 10
LukaszJarosz25

Nie wiem . Jest tylko tak lakonicznie napisane na wirtualne media.pl w newsie a wybrany seriale dupy urywają

ocenił(a) serial na 10
michalkuc1993

Czyli, umówmy się, jak nie zdarzy się cud, to trzeciej serii Gliny nie będzie. Czas ucieka, a aktorzy się starzeją. Trudno. Z jednej strony przykro, a z drugiej... może lepiej niech zostanie na zawsze takie zakończenie, jak w XXV części, do własnej interpretacji.

ocenił(a) serial na 8
LukaszJarosz25

Raczej trzeba się nastawić, że III serii nie będzie.
Może to i dobrze, gdyby miała mieć słabszy poziom.
Serial Glina śmiało można stawiać obok najlepszych seriali polskich jak np: Janosik 1974, Alternatywy 4 1983, Dekalog 1988, Pitbull 2005-2008.
Ostatnio zdarzają się powroty seriali po wielu latach np:
-X-Files 1993-2002 wznowiony w 2016 krótki 10 sezon i w planach 11 sezon
-Prison Break 2005-2009 wznowiony w 2017 5 sezon.
-Twin Peaks 1990-1991 wznowiony w 2017 3 sezon.

Sądzę, że w przypadku X-Files i pewnie też Prison Break to niewypał. X-Files miało dobre pierwszych 7 sezonów, ostatnie dwa sezony 8 i 9 były słabsze, a ten nowy to jakaś parodia. Prison Break obniżał poziom natomiast z każdym sezonem i w czwartym był karykaturą, gdzie była tona absurdów. Zakończenie zamknięte, a tu nagle powrót M.Scolfielda.

Jedyną nadzieją jest Twin Peaks, że nadal będzie świetny poziom.
Raz, że to serial z najwyższej możliwej półki. Stawiany obok najlepszych seriali w historii TV - Twin Peaks, Sopranos, Sześć stóp pod ziemią, Prawo ulicy, Breaking Bad itd
Dwa, że kiedyś miał być 3 sezon, bo wiele wątków było niepozamykanych, ale anulowali serial z powodu spadającej oglądalności.
Trzy serial miał najwyższy poziom, kiedy zajmował się nim Lynch czyli cały 1 sezon i 2 sezon do rozwiązania sprawy zabójstwa Laury Palmer gdzieś okolice 8 epizodu 2 sezonu.
Potem, gdy Lynch zajmował się innym projektem serial trochę obniżał loty epizody 2x09-2x20. Lynch wrócił nakręcić finał 2 sezonu, który świetnie mu wyszedł, ale serial anulowali. Na pocieszenie nakręcił filmowy prequel, który miał mieć długość ok 4 godzin, ale wycięli producenci połowę filmu. Teraz Lynch ma reżyserować osobiście wszystkie 18 epizodów. Jest dużo starszy, ale wierzę, że da radę.

Nie sądzę, że III seria Gliny to byłby udany projekt.
Wystarczy spojrzeć na nowe Pitbulle z 2016 Vegi - Nowe porządki i Niebezpieczne kobiety, które rozmieniły się na drobne i wyraźnie mają niższy poziom niż
Pitbull z 2005, a zwłaszcza dużo słabszy od serialu Pitbull 2005-2008. Pitbulle z 2016 są dużo płytsze i przeznaczone głownie dla młodego pokolenia.

ocenił(a) serial na 10
returner

3 Serii nie ma i nie będzie , w otwartej tv takie seriale jak glina nie mogą być puszczane nie wcześniej niż o 22:40 chyba tak mniej więcej takie mamy głupie prawo , a canal + czy inna stacja raczej tego nie kupi , ( niby axn kupiło prawa i zaczyna teraz 2 serie , ale to nierealne , żeby taka mała stacja brała się realizacje 3 serii , z resztą w jakiej jakości puszczają to woła o pomstę do nieba na tvp też jest puszczany ale w hd i to jest różnica .....
Na fb tego NOS była odp na pytanie czemu nie glina został wybrany ? Odp - bo nie speniał scenariusz poziomu dwóch serii . Guzik prawda , pierwsze oceny naboru , scenariusz glina miał najlepszą ocenę...

ocenił(a) serial na 8
michalkuc1993

Trudno powiedzieć jaki byłby poziom 3 serii Glina patrząc co się stało z serią Pitbull.
serial Pitbull 2005-2008 (31 odc) - 9/10
Pitbull 2005 - 7/10
Pitbull.Nowe porządki 2016 - 6/10
Pitbull.Niebezpieczne kobiety 2016 - 5/10

Ogólnie za najlepsze polskie seriale jakie kiedykolwiek zrobili uważam te:
Janosik 1974 - 10/10
Alternatywy 1983 - 10/10
Dekalog 1988 - 10/10
Glina 2004-2008 - 9/10
Pitbull 2005-2008 - 9/10

ocenił(a) serial na 10
returner

Ja uważam , że jeżeli dalej Reżyserem byłby W. Pasikowski i scenariusz napisał Maciejewski oraz dobry budżet ( druga seria miała tak słaby budżet , że musieli poharatać scenariusz ) to samo studio i ci sami ludzie to by był ten sam poziom , pitbull to jest niestety przykład zły bo po drugiej serii następne serię Vega już nie reżyserował , a te dwie parodię pitbulla co teraz nakręcił to też głównie przez to , że nie umie opowiedzieć historii w pełnometrażowym filmie , za dużo postaci wątków etc . nie ma tyle czasu jak w serialu i potem wychodzą takie poucinane filmy , które są i tak długie , ale trzeba też powiedzieć , e spadła mu forma i od czasów tych dwóch serii pitbulla nic ciekawego nie potrafi nakręcić . Wracając do gliny to chciałbym zobaczyć finał w kinie , al. pod warunkiem , ze to będzie poziom zachowany ...

ocenił(a) serial na 10
michalkuc1993

Nie no Vega zrobił jeszcze świetne, w mojej opinii oczywiście, Służby Specjalne.
A co do nowych PitBulli - pełna zgoda. Cienizna w chüj względem pierwowzoru, szczególnie Niebezpieczne Kobiety to niezła załamka.

ocenił(a) serial na 10
hbk06_qbas

Służby Specjalne to też wg mnie kicha , vega co taki tym piosenkarza , który zrobił 1 przebój a potem robi to dalej na jedno kopyto coraz w gorszej jakości.

ocenił(a) serial na 10
michalkuc1993

No ja tak nie uważam jeśli chodzi o Służby, dla mnie były kozackim filmem, a film/serial Janusz Chabior po prostu ukradł :-)
ale tyle ile ludzi tyle gustów.

ale z tym że Vega to taki odpowiednik jednosezonowego piosenkarza to coś w tym jest, bo poza pierwszym PitBullem (no i dla mnie Służbami) reszta filmów, łącznie z najnowszymi PitBullami to siara, mniejsza lub większa, ale siara.

ocenił(a) serial na 8
returner

Napewno bym dodał 07 zgłoś się?jest świetny:)

michalkuc1993

Został zatwierdzony, mijają już dwa lata i cisza.

http://s.tvp.pl/repository/attachment/5/8/a/58ab3f5cd480be877914e309317bce401468 945650906.pdf

LukaszJarosz25

http://s.tvp.pl/repository/attachment/5/8/a/58ab3f5cd480be877914e309317bce401468 945650906.pdf

ocenił(a) serial na 10
perun_6

A to jest Nabór 1 . A tych naborów było kilka a w finalnym naborze Glina został odrzucony

ocenił(a) serial na 8
jan_niezbedny0

Ale to ty zacząłeś z polityką nie on.

ocenił(a) serial na 10
Dead__Parrot

Też właśnie ciśnie mi się to na usta, jak jest poruszane, że Glinę uwaliła jedna zła banda, bo był niby antypolski. bo potem mieliśmy 8 lat rządów drugiej lepszej bandy i jakoś nikt stamtąd nie kwapił się do przywrócenia serialu, choć tzw. głos ludu był.

ocenił(a) serial na 10
hbk06_qbas

Chciał bym mieć nadzieje , aby axn się wzięło za 3 serię , ale ciekawe ile tvp zaśpiewało by za prawa ....

ocenił(a) serial na 8
hbk06_qbas

Czy PO prowadziła jakąkolwiek sensowną polityką w jakiejkolwiek sprawie i na jakimkolwiek poziomie - nie. Więc nie zależnie od krytyki PiS, szkoda rozmawiać o partii leni, pasożytów i ludzi rodem z pod budki z piwem, choć może obraziłbym tu tych ludzi, bo oni nie dostali od życia szansy, ludzie PO tak.

ocenił(a) serial na 10
hagen_filmweb

>>>Czy PO prowadziła jakąkolwiek sensowną polityką w jakiejkolwiek sprawie i na jakimkolwiek poziomie - nie. <<<

ichnią politykę podsumował na taśmach ichni minister, pułkownik Sienkiewicz: Chüj düpa i kamieni kupa... ;-)

ocenił(a) serial na 8
hbk06_qbas

To odnosiło się do Polskich Inwestycji Rozwojowych - swoją drogą sama rozmowa wbrew pozorom jest na poziomie i jest tam szczerze poruszonych wiele istotnych problemów, które media spłyciły - choćby państwo teoretyczne - czyli działające po kawałku - co nie jest przecież tylko problemem PO i nie sprowadza się do wojny PO -PiS - a jest to istotny problem rozwojowy. Oceniając jednak na odcinku kultury to zarówno ludzie PO, jak i dziś PiS są głupsi, gorsi od ekipy Gierka, za którego rządów powstały przecież kapitalne filmy, seriale, a TVP cały czas podnosiła swój poziom i odchodziła od siermiężnego socjalizmu, oczywiście była i ideologia - ograniczenia, ale raczej starano się z nich wychodzić, poszerzać pewne rzeczy, gdy dziś TVP Kurskiego to totalna partyjna łopatologia. Serial taki jak Glina nie był może dla każdego - ale dla ludzi na poziomie był - czyli co mieliśmy polityków, którzy nie mieli nawet dobrego gustu filmowego i nie chcieli zrobić pewnych rzeczy dla siebie ?

ocenił(a) serial na 8
Staley87

Jedziesz po TVP jak po łysej kobyle, a to TVP dała nam takie seriale jak "Pitbull", "Glina" czy od biedy "Oficer", co zaoferowali nam prywaciarze z TVN i Polsatu? I już się tak nie grzej jaki to z ciebie znawca, koneser i lepszy człowiek, bo "Glinę" oglądasz, to nadal tylko serial kryminalny.

ocenił(a) serial na 10
Mordechaj

Odwróceni byli twoim zdaniem zlym serialem ? Reszta seriali tvn czy Polsatu to kicha , chociaż Belfer canal plus zrobiony przez tvn właśnie był nawet nie zły mimo licznych wad .

ocenił(a) serial na 10
Staley87

Niedawno w wywiadzie z Maciejem Maciejewskim czytałem, że trzeci sezon miał mieć dziesięć odcinków. Osiem jest napisanych w całości, dwa ostatnie są na końcowej ścieżce do ukończenia. Niestety, szanse na realizację są małe, żeby nie powiedzieć, żadne. Sam scenarzysta powiedział we wspomnianej rozmowie, że trzeci sezon Gliny to jest to, co najbardziej żałuje z niezrealizowanych swych projektów. Od początku Dariusz Jabłoński, producent, Władysław Pasikowski i MM umawiali się z TVP na trzy serie. Drugą obcięli jak się dało, żeby zmieścić w 45 min odcinek i puścili w nieadekwatnym do poziomu serialu czasie, trzecią udupili wprost. Maciejewski wspomina, że jakiś dygnitarz wyszedł z gmachu TVP i powiedział do niego: "Ten serial już jest uwalony".

Co do fabuły, opowiadał, że miał pomysł na Banasia, aby zrobić z niego postać złamaną (śmierć Julii?), a Gajewski miał odejść nieco w cień. Pierwszy odcinek trzeciego sezonu miał się zacząć tej samej nocy kiedy strzelano do Andrzeja, w tym samym deszczu.

Jedyną nadzieją jest HBO, nc+, Netflix albo inny Showmax. Tylko Maciejewski i Pasikowski nie zgodzą się na żadne odstępstwa, rażące zmiany w scenariuszu i reżyserii. To może Patronite? Ktoś brał pod uwagę, by chociaż spróbować zrobić ściepę na ostatni sezon Gliny?

ocenił(a) serial na 9
LukaszJarosz25

Tylko po co robić ściepę skoro Stuhr to już aktor komediowy, a Radziwiłowicz już nie będzie w stanie aktywnie grać??
Tym bardziej, ze teraz tych polskich kryminałów jest multum, a na przykładzie Odwróconych widać, że takie powroty jednak zbyt dobrze się nie przyjmują.
Szanuje jednak, za odkopanie tego wątku po prawie 2 latach, widać że naprawdę się zaangazowałeś w tę sprawę :D

ocenił(a) serial na 10
MBIITF

Jestem chyba w trójce najwierniejszych fanów Gliny.

ocenił(a) serial na 9
LukaszJarosz25

ShowMax już się zwinął a prawa do serii podobno posiada TVP więc bez niej nic z tego. Do tego Stuhr jest spalony swoimi politycznymi występami więc wątpię żeby TVP dał zielone światło.

ocenił(a) serial na 10
ediz4

Może warto będzie nawet odkupić prawa od TVP, żeby zrobić trzeci sezon?

ocenił(a) serial na 9
LukaszJarosz25

A kto to zrobi i skąd przekonanie że TVP zamierza je sprzedać? Wydaje mi się że szans na kontynuację już nie ma. Do spraw praw dochodzi kwestia aktorska - Radziwiłowicz chyba już nie da rady, Stuhr tak ale na razie jest persona non grata

ocenił(a) serial na 10
Staley87

W najnowszym wywiadzie z Pasikowskim reżyser wyznał, że dopóki żyje on, scenarzysta, producent, a TVP rządzi Kurski, jest (!) szansa na realizację trzeciego sezonu i to całkiem spora. Ponoć miał robić dla publicznej serial "Erynie", dużo bardziej "kontrowersyjny" i była pełna zgoda obecnych władz TVP, tylko kasy zabrakło. Czyli nic jeszcze nie stracone! Reżyser "Gliny" powiedział też, że Gajewski udałby się rozwalić pole golfowe na Malcie. Golf, czyli Tosiek, Malta bo uciekł, jak inaczej?

ocenił(a) serial na 8
Staley87

Powiem Ci tak. Wystarczy, że ktoś kto serialu nie oglądał wejdzie na forum, nawet patrzeć, czytać zbytnio nie trzeba. a już widzi, że jest napisane, że Gajewski nie żyje. Nawet w post Twój nie trzeba wchodzić. Zobacz. Wystarczy napisać spoiler albo napisać to parę linijek niżej i nikt tego nie zobaczy nie wchodząc w link. Pierwszy post i takie info. Dałeś ocenę 10, max, także rozumiem, ze serial dla Ciebie jest po prostu majstersztykiem. Wyobraź sobie i postaw się na kogoś miejscu, kto to przeczyta i ma zepsutą rozrywkę. Nie jestem od wytykania błędów i nie chce tego robić, ale Weź to pod uwagę następnym razem, bo naprawdę, Możesz zepsuć oglądanie serialu wielu ludziom i Myślę, ze niejednemu Zepsułeś. Ja tak też miałem z dwoma serialami. Na pewno mnie Rozumiesz. Trzymaj się. Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 10
Staley87

Tak, po 9 latach znów odkurzam temat. Takie małe podsumowanko:
- serial od podstaw planowany był jako trylogia;
- trzeci sezon miał mieć 10 odcinków, a ostatni raz kiedy słyszeliśmy o nich (2016?), aż 8 miało ukończony scenariusz, był pomysł, by to postać Artura Banasia grała pierwsze skrzypce w fabule;
- było blisko realizacji 3 serii jakoś w okoliach 2016 roku, ale niestety - nie pykło;
- niestety, paru aktorów się postarzało, paru zmieniło wizerunek, a taki Krzysztof Kierszoniowski niestety zmarł (tak, wiem, że postać drugoplanowa), a i czasy, które serial opisywał to z obecnej perspektywy takie trochę "retro" - w końcu w tym roku minie okrągłe 20 lat od premiery pierwszego odcinka. Jeżu, ja wtedy mature miałem o.O
- jak się okazuje, są ludzie, którzy myślą wciąż o projekcie. 6 stycznia na stronie Wirtualne Media ukazał się krótki artykuł poświęcony serialowi. Przytoczono tam wypowiedź Macieja Stuhra, którego zapytano o szanse na kontynuację teraz, gdy władze TVP się zmieniły. Oto jego komentarz:

"To już zamierzchła przeszłość i pierwszy serial, w którym brałem udziałem. Mam do niego spory sentyment zwłaszcza dzięki spotkaniu z Władkiem Pasikowskim, z którym się wówczas zaprzyjaźniłem, ale również z Jerzym Radziwiłowiczem i Jackiem Braciakiem. Nie mam pojęcia, czy coś nas w tej kwestii czeka. Temat jest jak łatwo się domyślić trudny, ale nie niemożliwy. Wiem, że chodzi po głowach kilku osób, więc być może coś się z tego wykluje – w rozmowie z portalem WirtualneMedia.pl mówi Maciej Stuhr."

Zrodlo: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/serial-glina-trzeci-sezon

Co mogę rzec - chciałbym mieć nadzieję :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones