PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=110541}

Glina

8,1 25 576
ocen
8,1 10 1 25576
7,7 6
ocen krytyków
Glina
powrót do forum serialu Glina

Serial świetny (poza karykaturalnym wszechobecnym kopceniem papierosów ),ale rozwiązania poszczegónych zagadek kryminalnych wołają o pomstę do nieba.
Konia z rzędem dla tego,kto np. rozumie: kto i po co zwabił po 40 latach K.Grabka do Polski i dlaczego go zabił???(9 i 10 odcinek I serii)
Rozwiązania innych wątków,też kiepskie i bardzo spłycone.
Szkoda,bo pozostawia to duży niedosyt i znacznie obniża ocenę serialu.

wnielacny

CZLOWIEKU ,CZY TY UWAZNIE OGLADASZ TEN SERIAL?

PISZE Z PAMIECI WIEC MOGE SIE MYLIC,ALE GRABEK /POD INNYM NAZIWSKIEM,ZYDOWSKIM/W LATACH 60 TYCH BYL ZAMIESZANY W ZABOJSTWO JAKIEGOS DZIECIAKA,SYNA JAKIEJS ÓWCZESNEJ SZYCHY.NIKT NIE ZWABIAL BEZ PRZYCZYNY GRABKA DO POLSKI,PO PROSTU JEGO CORKA NANA PETRU ZWACHALA SIE Z RASIAKIEM ,BYLYM KAPUSIEM ,I CHCIALA RAZEM Z NIM WYJASNIC TA SPRAWE,JAKO, ZE ZAGINELA I ZOSTALA ZAMORDOWANA W TYM SAMYM MIEJSCU GDZIE JEJ OJCIEC ZABIL TEGO DZIECIAKA,GRABEK PRZYJECHAL DO POLSKI JEJ SZUKAC,LECZ ROWNIEZ ZOSTAL ZAMORDOWANY.GAJEWSKI CHCIAL WYJASNIC WSZYSTKIE TE SPRAWY I NA NIEGO TAKZE POLOWALY NIEZYDENTYFIKOWANE SLUZBY ZAMIESZANE W MORDERSTWO GRABKA I JEGO CORKI,ALE W SAMEJ ZAGADCE CHODIZLO TU EWIDETNIE O MORDERSTWO W LATACH 60TYCH I CHEC ZEMSTY NA GRABKU I JEGO CORCE.

JAK DLA MNIE DOBRY MOTYW BO PELNO JEST JESZCZE TAKICH NIEROZWIAZANYCH SPRAW Z CZASOW KOMUNY,OPRCZ TEJ SPRAWY JESZZE PODBALA MI SIE ZAGADKA Z DOKTOREM CZESKIEM I MORDERSTAWAMI TEJ MODELKI/OPIEKNUKI.

obserwator_4

Kolego, to samo pytanie do Ciebie. W serialu jest jasno powiedziane, że to Rasiak ją (Nanę Petru) zwabił do Polski pod pretekstem swojej książki, która miała (chyba)zrehabiltować ojca, na zlecenie niezidentyfikowanych służb. Do czego Rasiak przyznał się dopiero kiedy Gajewski mu wtłukł.

Ot co.

A dlaczego komuś się chciało robić tak skomplikowaną zemstę po latach (zwróc uwagę na miejsce i narzędzie zbrodni, takie same jak przy morderswtwie Pawła Czekańskiego), tego niestety scenarzysta nie tłumaczy, albo tego nie wyhaczyłem.

Pozdro

obserwator_4

Obserwatorze!Przeczytaj sobie swój tekst i zastanów się czy odpowiedziałeś na moje pytania.
Piszesz,że chodziło o chęć zemsty na Grabku i jego córce.
Ale nie tłumaczysz kto chciał sią zemścić i dlaczego? Przecież z filmu wynika,że Grabek raczej został wrobiony w morderstwo tego dziecka,a jeśli nawet był w nie zamieszany to nie był to jego pomysł,lecz wykonywał polecena służb.
Jeśli ktoś miałby się mścić to rodzina zamordowanego dzieciaka,ale to nie rodzina zwabiła do Polski i zamordowała Grabka oraz jego córkę,lecz służby.To akurat w filmie jest jasne i nie budzi wątpliwości.
Pułkownik Werner tłumaczył w 11 odcinku Gajewskiemu,że w sprawie zabójstwa syna Czekańskiego o które oskarżono Grabka chodziło o jakieś partyjne rozgrywki w otoczeniu Gomułki i Moczara,co czyni zabójstwo Grabka jeszcze bardziej niedorzecznym,jako że obaj od dawna nie żyją.
W dodatku nie wiadomo dlaczego Gajewski nagle odpuścił Wernerowi tę sprawę,chociaż z archiwów i jego wynurzeń wynikało,że był w nią zamieszany.

Ps Skoro wspominasz o Czeskim to ten wątek też nie został wyjaśniony.

użytkownik usunięty
wnielacny

A gdzie jest napisane, że każda sprawa musi być rozwiązana? Już nie pamiętam tego dokładnie, bo oglądałem serial ciurkiem, ale z tego co pamiętam ta sprawa nie była wyjaśniona do końca. Myślę, że to celowy zabieg.

DOMINIK-WIEM ZE CHODZILO O KSIAZKE RASIAKA,NIE PISALEM O TYM BO W SKROCIE KOLESIOWI WYZEJ TLUMACZYLEM SKAD NANA PETRU I JEJ OJCIEC WZIELI SIE W POLSCE.ZRESZTA MOZNA O TYM PISAC I PISAC BO CALA TA SPRAWA JEST SKOMPLIKOWANA I ZAWIŁA,PRZYTACZAJAC MOZNA TEZ SPOTKANIA GAJEWSKIEGO Z TYM KOLESIEM Z ARCHIWUM SB.OGOLNIE W CALYM PRZYJEZDZIE NANY PETRU CHODZILO O WYJASNIENIE SPRAWY GRABKA I TEGO DZIECIAKA,JA W KAZDYM RAZIE WCIAZ PISZE Z PAMIECI I MOGE JAKIES SZCZEGOLY PRZEOCZYC.


wnielacny-NIE WIADOMO DO KONCA KTO ZABIŁ TEGO DZIECIAKA,KTO POLECIL GO ZABIC ANI KIM BYLI KOLESIE ZABIJAJACY,GRABKA,PETRU I NA KONCU POLUJACY W MARKECIE NA GAJEWSKIEGO.ZA TYM WSZYSTKIM STAŁY TAK JAK PISALEM WCZESNIEJ"JAKIES SLUZBY"KTO ,CO KONKRETNIE-TEGO NIE WIEM,NA PEWNO KTOS WAZNY SKORO MALICKI I TEN AMBASADOR Z DANII KTOREGO SLEDZI KOLES W PARKU "ODRADZAJA"GAJEWSKIEMU MIESZANIE SIE W TA SPRAWE.

JA TA CALA SPRAWE WIDZE TAK-GRABEK Z JEDNYM TYPEM W LATACH 60TYCH ZABIJAJA JAKIEGOS DZIECIAKA ,SYNA WAZNEGO PARTJNIAKA,PODEJRZEWAM ZE RACZEJ BYLO TO MORDERSTOW NA ZLECENIE ,JAKIES PARTYJNE ZAGRYWKI A GRABEK BYL JAKIMS WSPOLPRACOWNIKIEM OWCZESNYCH SLUZB.W LATACH 80TYCH SPRAWA TA INTERESUJE SIE MLODY RASIAK,ZACZYNA SIE SERIA ARTYKULOW O TEJ NIEWYJASNIONEJ ZBRODNII,WOWCZAS RASIAKIEM INTERESUJE SIE SB ,PODKLADAJA MU 2 DUPY I ZACZYNAJA SZANTAZOWAC I RASIAK JEST "ICH".WOWCZAS PRZEZ PARENASCIE LAT JEST CISZA,I NAGLE Z NIEWYJASNIONYCH POWODOW DAWNI ESBECY SIE BUDZA,ROZKAZUJA RASIAKOWI SCIAGNAC NANE PETRU DO POLSKI,PETRU PRZYJEZDZA,GINIE, SZUKAC PRZYJEZDZA JEJ GRABEK -ROWNIEZ GINIE.GAJEWSKIE INTERESUJE SIE TA SPRAWA-NIEZYDETYFIKOWANE SLUZBY POLUJA NA NIEGO.
JEDNEGO NIE WIEMY KTO SZANTAZUJE W 21 WIEKU RASIAKA ,KTO ZABIJA I KTO POLUJE NA GAJEWSKIEGO?NA PEWNO SA TO TE SAME OSOBY.









obserwator_4

Hm, Pawła Czekańskego zabito ze względu na powiązania jego ojca, ówczesnego jakiegoś ministra czy innej szychy, patrz co napisał wnielacny, tłumaczy to Werner w malowniczym ośrodku.

Rasiak całą sprawą od pierwszego artykułu włącznie, zajmuje się na zlecenie SB.

A co do zemsty po latach "uśpionych" esbeków, nie ma to zbyt wielkiego sensu, myślałem, że ostatni tego typu fachowcy zginęli z ręki Franza Maurera lub uciekli do rodziny w Auckland, w Nowej Zelandii:)) A tymczasem Werner (bo rozumiem, że on jest mózgiem) ma całą armię świetnie zorganizowanych typów, patrz zabójstwa Grabków oraz Bisztygi, dopiero na Gajewskim połamali sobie zęby. CO też mnie wkurza, środki nasenne i płukanie żoładka, a do komisarza policji walą w biały dzień na parkingu galerii, zamiast walnąć go po cichu kiedy pije gorzałę na materacu, głaszcząc kota.

I wreszcie - żadnych prób wyciągnięcia konsekwencji wobec Wernera za zabójstwo Grabków. Eh, taka nie zakończona sprawa.

obserwator_4

Panie Zdzichu! Oczywiście nie wszystkie zagadki muszą być rozwiązane jeśli jest z góry takie założenie.Tu jednak założenie jest inne,bo zagadki rzekowo są rozwiązywane,ale w sposób,który nie wystawia najepszego świadectwa autorowi scenariusza i reżyserowi.

Do Obserwatora.
Przeczytaj sobie jeszcze raz moje pytanie:"Konia z rzędem dla tego,kto np. rozumie: kto i po co zwabił po 40 latach K.Grabka do Polski i dlaczego go zabił???"
a potem swoje odpowiedzi i zdecyduj się na coś,bo chyba się pogubiłeś.

wnielacny

-KTO ZWABIŁ GRABKA??

NIEZYDENTYFIKOWANE SLUZBY MAJACE POWIAZANIA Z WERNEREM I Z LUDZMI BEDACYMI"KIMS WAZNYM" W LATACH 60TYCH.

-PO CO GO ZABITO I KTO GO ZABIŁ??

PEWNIE Z ZEMSTY ALBO DLATEGO ZE MÓGŁ DUZO POWIEDZIEC/TZN CALA PRAWDE O MORDERSTWIE W LATACH 60TYCH./ W WOLNEJ POLSCE.

-JAK DAL SIE ZWABIC PRZYJEZDZAJAC DO POLSKI GRABEK??

ZNIKNELA JEGO CORKA, ON PRZYJECHAL JEJ SZUKAC.

TAK WIEC JEDYNA ZAGADKA JEST TO KTO STAŁ ZA TYMI "NIEZYDENTYFIKOWANYMI SLUZBAMI"

DO CO SPRAWY ZWIAZNEJ Z CZESKIM TO W ZASADZIE WSZYSTKO JUZ ROZUMIEM.

obserwator_4

Do Obserwatora.
W Twojej odpowiedzi są same pytania.
1.Niezidentyfikowane służby,czyli nie wiadomo kto.
2.Zabito go z zemsty,albo dlatego że mógł za dużo powiedzieć,czyli nie wiadomo dlaczego.Notabene jeżeli z zemsty to rodzi się następne pytanie-kto się mścił,bo chyba nie służby.Motyw,że mógł za dużo powiedzieć bardzo słaby,bo gdyby miał coś powiedzieć,to mógł już dawno to zrobić.Akcja toczy się po 2000 roku.

wnielacny

Mam kolejne pytanie.Czy ktoś wie kto zabił Woźnickiego? Magda Lipska?Czeski? Nie pamiętam czy Gajewski raczył to wyjaśnić,a dokładniej powiedzieć (akcja serialu z zasady niewiele wyjaśniała,a rozwiązywanie poszczególnych wątków polegało na krótkim monologu Gajewskiego).

ocenił(a) serial na 10
wnielacny

Ty oglądałeś ten serial? Magda Lipiec zabiła Woźnickiego (8 odcinek - rozmowa Gajewskiego z szefem)

kamilpiotr

Gdyby odpowiedź wynikała z akcji to pewnie bym zapamiętał,kto zabił.Z tego co piszesz jednak wynika,że jak jak zwykle rozwiązanie zostało podane w krótkim,pośpiesznym monologu/dialogu Gajewskiego,więc mogłem je przeoczyć.

ocenił(a) serial na 10
wnielacny

wynika do z akcji ponieważ:
Zajdler zginął od strzału w głowę z bliskiej odległości identycznie zginą Woźnicki też strzał głowę (ten sam kaliber,podobny sposób). Gajewski od początku 8 odcinka jest przekonany że za obydwoma zabójstwami stoi ten sam przestępca.

Odkrywając kim był zabójca , dzieli się tą wiedzą z szefem na temat ko zabił obu panów.

Co dalej niejasne ... ?

ocenił(a) serial na 9
kamilpiotr

motyw, dlaczego magda lipiec ich zabiła? I jak? Przecież to tylko dziwka była...

ocenił(a) serial na 8
wnielacny

rzeczywiście rozwiązanie tej sprawy z odcinka 7 i 8 pierwszej serii takie trochę kulawe.
Magda Lipiec- Adrianna Kuś zamordowała Zajdlera i Woźnickiego by niby zemścić się na Zawierskim, by go wkopać w te zabójstwa, by jego aresztowali ? - bo tak niby brzmi rozwiązanie tej zagadki
A co ze zdjęciami, które zrobił Woźnicki Zajdlerowej i Zawierskiemu, ktoś wyraźnie ich szukał, w mieszkaniu , samochodzie, po co, kto ? - Magda Lipiec? By policje na trop tych zdjęć naprowadzić, jako na motyw? ale czy policja by je na pewno znalazła a jak nie. powiedźmy że zabiła Woźnickiego dlatego też, że wiedział ze Lipiec kochała Zawierskiego i wiedziałby o wszystkim.
Ale motyw że Zawierski został zastrzelony przez Lipiec w domu Zajdlerów naciągany.
I po co też niby Lipiec była związana z tą sektą? Woźnickiego i tak znała prywatnie, a Zajdlera poznała dobrze bo była opiekunka u sąsiadów. By wmieszać sektę w te zabójstwa, przecież i tak chciała by Zawierski został obciążony, a przez to że sama tam bywała , sama się wkopała.

ocenił(a) serial na 9
obserwator_4

Młodego Czekanskiego zabiło UB.
UB chciało wrobic w morderstwo Grabka i dodatkowo sprowokować nastroje antyzydowskie w Polsce robiąc z niego Stolzmana (nie jestem pewny nazwiska).
Grabek zorientował się co się dzieje i uciekł do Danii gdzie dostał azyl polityczny i sobie żył spokojnie.
Spadkobiercy UB w postaci Wernera za pomocą artykułów historyka ściagnelo podstępem do Polski córkę Grabka i Grabka po czym zamordowali ich.
Tez nie rozumiem czemu Werner zadał sobie tyle trudu żeby ściągnąć i zabić Grabka, który siedział cicho przez 40 lat w Dani???
Czemu Werner nie załatwił Gajewskiego po cichu oraz czemu Gajewski nie dokonczyl sprawy nie wiadomo.
Dodam, ze mimo kilku minusów serial bdb.

ocenił(a) serial na 10
atom75

Ale na moje oko to nie Werner był mordercą/zleceniodawcą. On tylko odkrył tę zbrodnię.

ocenił(a) serial na 9
sosniak

... rzeczywiście może tak być , jak Werner przyjechał do ośrodka to Grabek już nie żył, ale i tak pozostaje pytanie po co ktoś i kto sciagnal Grabka i go zabił?

wnielacny

Wbrew pozorom rozwiązanie tej zagadki jest powszechnie dostępne - scenarzysta tego odcinka posłużył się autentyczną historią porwania i morderstwa Bohdana Piaseckiego - syna działacza PAX-u Bolesława Piaseckiego .Opisano tę historię szczegółowo na stronach Wikipedii - tam odsyłam i wszystko się wyjaśni

Ewcia_61

To wiedziałem, że wydarzenia w filmie odnoszą się do prawdziwej historii, z tym, że i w jednym i drugim przypadku nic się na wyjaśnia, bo zbrodnia z 57. nie doczekała się rozwiązania.

gambulator

Tak jak w rzeczywistości historycy IPN-u Żaryn i Dudek snują tylko domysły,bo większość oryginalnych dowodów w sprawie zaginęła,tak i w serialu nie ma ostatecznego wyjaśnienia,a Gajewski snuje tylko różne domysły

wnielacny

A z tym kopceniem papierosów,to faktycznie prawda,odnoszę czasami wrażenie,jak by to byli pełnoprawni aktorzy.

ocenił(a) serial na 8
wnielacny

niezaprzeczalnym faktem jest to że ten kto zabił córkę Grabka i prawdopodobnie Grabka, to osoba która doskonale wiedziała w jaki sposób zamordowano Pawła Czekańskiego. Córka Grabka - Nana była zamordowana w dokładnie ten sam sposób co Czekański oraz jej ciało zostało ukryte w ty samym miejscu. O takich szczegółach jak miejsce wbicia nożna, ukrycie ciała , mogli wiedzieć tylko albo sprawcy morderstwa Czekańskiego, albo osoba która doskonale znała akta w tej sprawie. Werner, który prowadził tą sprawę w latach 60-tych , który nigdy jej nie rozwiązał, a do tego jak archiwista powiedział:odkąd Werner przejął sprawę, akta są dziurawe, na pewno był jednym z ludzi z dawny służb. Do tego nie chciał współpracować z Gajewskim i ostentacyjnie kłamał mu prosto w oczy że nie pamięta tej sprawy. A rozwiązanie całej zawilej historii pada w rozmowie Gajewskiego i Wernera w 11 odcinku, gdzie Werner przyznaje się, że należał - należy do UB, że z nimi współpracował. "Tylko właśnie dziwi mnie fakt, że Gajewski jak już to wiedział, nie podjął żadnego działania. Czy uznał że to za gruba sprawa? że go prędzej sprzątną niż na kogoś znajdzie ewidentne dowody ?

ocenił(a) serial na 10
paulina.maja

Gajewski nie podjął żadnego działania, bo mordercę Nany Petru i prawdopodobnie Grabka sam zabił w tej galerii. Pewnym jest to, że to był tylko agent w rękach swoich zwierzchników, ale szukanie ich byłoby niezwykle trudne ze względu na brak jakiegokolwiek punktu zaczepienia. Do tego szukał by ludzi, których "nie ma"

ocenił(a) serial na 10
wnielacny

Ten wątek akurat jest moim ulubionym. Poza tym bardzo dobrze znam sprawę Bogdana Piaseckiego, która była inspiracją do tego wątku. Sprawy Czekańskiego/Piaseckiego nie rozwiązano. Wiadomo tylko ponad wszelką wątpliwość, że były w nią zaangażowane tajne służby PRL. W wątku współczesnym podstępem sprowadzono do Polski Grabka, zamieszanego w tamten mord, by go zabić. Podobnie jak przed laty, współcześnie także stały za tym służby. A po co? 40 lat to nie aż tak dużo, biorąc pod uwagę, że Grabek żył, zatem można założyć, że mocodawcy i inspiratorzy zbrodni sprzed lat żyli nadal. Może znowu chcieli wrócić do polityki? Może chroniły jakiegoś agenta? Przecież to wcale nie tak bardzo nieprawdopodobne. Obecnie wielu TW i innych komunistycznych kanalii, prokuratorów ścigających opozycję jest teraz w Sejmie. Informacja, że dana osoba była zaangażowana w okrutny mord nie pomogłaby raczej w karierze. Może to były służby izraelskie? Do Izraela bowiem uciekło dwoje zaangażowanych w porwanie i zabójstwo Piaseckiego ludzi. Dla mnie ten odcinek był spójny.

ocenił(a) serial na 9
Barbarra_Ra

Ciekawe czy powstanie film pełnometrażowy na bazie serialu, Pasikowski zrobił już Pitbulla i Psy3, została teraz mu tylko Glina.

wnielacny

Hmmm temat stary ale może jednak coś dopiszę - jeżeli chodzi o sprawę Czekańskiego/Grabka to major Werner wyjasnia Gajewskiemu wszystko na końcu ( właściwie początku 11 odcinka gdzie sprawa jest już zamknieta).
A więc przypomnę: Grabek był tajnym konfidentem SB,w dodatku handlował walutą,natomiast Żydem nie był tylko SB zrobiła z niego Żyda (Stoltzmanna). Czemu? Miał zostac kozłem ofiarnym -SB chciała go wrobić w porwanie i zabójstwo młodego Czekańskiego,by tym samym wywołać antysemickie zamieszki i lincze.Grabek jednak połapał się w całej sytuacji i dal nogę do Danii gdzie dostał z miejsca azyl.
Mijają lata i dawni ludzie Moczara (lub jacyś pogrobowcy po jego frakcji) postanawiają zwabić Grabka i jego córkę do Polski by definitywnie zamknąć sprawę bo wciąż tyle lat sie obawiali że Grabek puści farbę (pytanie czy ktokolwiek by mu uwierzył i czy dysponował materiałami dowodowymi).
Pytanie tylko czy to Grabek bezpośrednio porwał i zamordował chłopca na polecenie Moczara czy zrobiono to na jego konto by go następnie wrobić?
PS kto zna sprawę Piaseckiego ten pamięta że podejrzenie padło właśnie na Żydów pracujących w SB, tutaj natomiast reżyser jawnie sugeruje że zabójcami byla tzw.frakcja nacjonalistów Mieczysława Moczara by tych Żydów wrobić.

wnielacny

Sprawa Magdy Lipiec/Adrianny Kuś:
Magda wpierw buja się z Woźnickim bo ten jako doskonały fotograf otwiera jej drzwi do wielkiej kariery modelki.Następnie go rzuca dla płatnego zabójcy/biznesmena Zawierskiego. Zawierski jednak samą Magdę postanawia porzucić dla pani Zajdler,ponieważ jest ona bogata i może mu otworzyć dojścia do bogatych ludzi i rynku (Zawierski oficjalnie jest handlarzem luksusowych nieruchomości).Magda żądna zemsty postanawia ukarać Zawierskiego - zatrudnia się jako opiekunka w sąsiedztwie Zajdlerów,zapisuje sie na sesje do doktora Czeskiego gdzie uczęszcza Zajdler,i nawiązuje z nim romans. Nastepnie morduje go z zimną krwią na konto Zawierskiego. Zabija też Woźnickiego bo ten znał prawdę na jej temat lub chyba się domyślił (swoja drogą to ciekawe że oni oboje spotkali się na sesji u tego samego doktora i zachowywali ie tak jakby się nigdy wcześniej dobrze nie znali - pewnie udawali).

MilesQuaritch

aha - Zajdler też uczęszczał na sesje do doktora Czeskiego,swoją drogą przypadek va banque że spotkały się tam aż 3 osoby w trójkacie miłosnym - przypadek?:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones