PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10002817}
8,0 123 374
oceny
8,0 10 1 123374
7,5 57
ocen krytyków
Oppenheimer
powrót do forum filmu Oppenheimer

Jestem kilka dni po seansie i dalej mi ciężko dojść do konstruktywnej oceny tego filmu. Moim zdaniem każda osoba wypowiadająca się o tym filmie powinna krótko opisać swoje podejście do tematu, mam na myśli; czy jestem dobry z historii XX wieku, czy jestem w jakikolwiek sposób zapoznany z tematem fizyki kwantowej czy ogólnie fizyki, czy jest dla mnie inspirujący świat wielkich uczonych, czy lubię kino akcji, czy wolę prostsze czy bardziej skomplikowane scenariusze, w jakim stopniu jestem zapoznany z tematem przewodnim tego filmu (czyt. historią Roberta Oppenheimera i rzeczami z jakimi przyszło mu się w życiu mierzyć). Chcąc nie chcąc odpowiedzi na te pytania każdej z osób oceniających ten film będą miały ogromny wpływ na ostateczny werdykt. Powinniśmy chyba oceniać słuszność implementacji tego zabiegu. Sam twórca dążył do tego, by film w jakiejś części najbardziej celował w wybraną grupę odbiorców, a na pewno doskonale wiedział, że film nie spodoba się każdemu tak samo. I tu już zależy sporo od naszego podejścia. Dla jednych osób sporą ujmą będzie to, że choć film oglądali z pełnym zaangażowaniem to i tak nie potrafili zrozumieć wszystkiego co się w nim działo przez brak odpowiedniego zaplecza z wiedzy historycznej czy fizyki. I osobiście jestem w stanie się z tym zgodzić w pewnym momencie. Może też nie tyle co zgodzić, co po prostu rozumieć takie wrażenie u niektórych osób, wszak do kina chodzimy bardziej dla rozrywki, nie wszyscy chcą by podczas tego poddawana próbie była ich wiedza. Z czysto teoretycznego punktu widzenia takie coś nie powinno ujmować filmowi, ale chcąc nie chcąc taki brak zrozumienia po prostu wpływa na to jak odbieramy film. I też jestem osobą, która niejednokrotnie podczas seansu po prostu się trochę pogubiła i nie raz zadałem sobie w środku pytanie "o czym on mówi?".

Film jest bardzo unikalny i przede wszystkim doskonale zrobiony. Problem w tym, że nie dla każdej osoby właśnie tak się go będzie oglądać i odbierać, bo jest trudny i ciężki.
Nieustanne walenie w łeb faktami historycznymi przeplecione z mnogością pojawiających się nazwisk. szybko idąca do przodu akcja i to w dodatku na trzech liniach czasowych, wdrożenie różnorakich wizji artystycznych Nolana, ciężka muza, budowane napięcie, specyficzny klimat wszystkiego. Film jest po prostu tak napakowany, aż się z niego usypuje.
Warstwa techniczna to piedestał kinematografii w pojęciu ogólnym; gra aktorów, muzyka, scenariusz, który mimo iż trudny i skomplikowany to cały czas z zachowaniem sensu, zdjęcia, charakteryzacja, kostiumy, klimat. No na prawdę nie jest łatwo robić to lepiej.

Jednak jakkolwiek dobrze by film nie był zrobiony to tak samo ważne jest to jak nam się go ogląda. I moim zdaniem ilość frajdy z oglądania nie dogania tego, jak dobrze jest on zrobiony. I mam przeświadczenie, że w mniejszym lub większym stopniu wynika to z tego, że oglądając go nie posiadałem odpowiedniego zaplecza z zakresu wiedzy na tematy które on poruszał.

8/10.

ocenił(a) film na 7
MichalEEEk

Fizyki mało było w tym filmie i paradoksalnie nie wyszła z tego biografia tylko film polityczno sądowy, Tempo fabuły było tak szybkie , że trzeba było być cały czas uważny, miałem wrażenie , że jakby w tym filmie pomimo długiego metrażu było upchane jak najwięcej, ale nie było wszystko odpowiednio rozwinięte np. wątek kochanki Oppenheimera, jakby go nie było w filmie, to film nic by nie stracił a nawet zyskał, bo nie potrafił we mnie ten wątek wzbudzić żadnych emocji. Film oczywiście miał wiele fenomenalnych momentów, np. zakończenie bardzo przypadło mi do gustu, ale nie jest to film dla każdego. Nolan tym razem mnie nie kupił, mam skrajne odczucia do tego filmu, cały czas czułem, że czegoś temu filmowi brakuje a może właśnie za dużo rzeczy było w nim skompresowane. Tempo tego filmu jak pociąg ekspresowy nie szło się nacieszyć czymkolwiek, bo wszystko za szybko. Wiem, że dla wielu osób będzie to arcydzieło, a dla innych tragedia, ale dla mnie jest tylko dobry 7 na 10.
Chyba film biograficzny powinien potrafić pokazać widzowi, kim był tytułowy Oppenheimer bez wiedzy historycznej o tej postaci a tu nie do końca się udało. Jak to często bywa u Nolana bardziej niż Oppenheimer interesował go sposób opowiedzenia nam tej historii kosztem samej historii. Nolan jest genialnym reżyserem, ale nie scenarzystą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones